הטיפ של שגב : סכנת מכשולים בטיסה בגובה נמוך

הנושא : סכנת מכשולים בטיסה בגובה נמוך

רקע : מי אשר כבר טס בערבות ונחלי הנגב בגובה מטר מעל הקרקע לאורך קילומטרים רבים, מי אשר כבר ריפרף מעל שדות עמקי הצפון המוריקים בגבהים משתנים של 1-2 מטר מבין את החדווה וההנאה הרבה הגלומה במה שקרוי טיסה נמוכה.

הטיסה בגובה נמוך מאפשרת לנו, טייסי הממ"ג, מהצד האחד למקסם את מיטב כישורי ההטסה שלנו ומהצד השני לחוש ולחוות את כל מה שהטבע והכלי גם יחד מזמנים לנו, כגון :

  1. מראות – בעלי חיים, תצורות נוף, אנשים וכ'ו.
  2. ריחות – גידולי השדה, פרדסים, שיחי תבלין ואפילו ריח האדמה ההפוכה.
  3. אקסטרים – בשל הקירבה לקרקע – התגובות שלנו מהירות יותר, חדות ומדוייקות יותר ומכאן העלייה בייצור האדרנלין הגבוה אשר גורם לנו להנות יותר.

הבעיות : בשל המרחק היחסי קטן מפני הקרקע כל טעות שאנו עלולים לעשות "תעלה" לנו ביוקר. בעקבות זאת, אנו עלולים למצוא את עצמנו "משלמים" בכסף במקרה הטוב ובבריאות במקרה גרוע יותר, והרי לא לשם כך התכנסנו, הלוא כן ?

 

הסבר :

התנאים לביצוע ותרגול טיסה נמוכה :

  • עוצמת וכיוון הרוח – מומלץ לא לטוס ברוח אשר עולה מעל 5 קמ"ש ובשאיפה תמיד לטוס עם רוח על "אף".
  • אין לבצע טיסה נמוכה בימים של ערפל ותנאי ראות בעייתים.
  • בהגיעך לתא שטח לא מוכר סרוק וסקור אותו בגובה של כ100-150 רגל לפחות (בדר"כ גובה קווי מתח) ורק לאחר מכן הנמך לגובה הטיסה הנמוכה המתאימה ליכולתיך וליכולות הנסיקה של הכלי/המנוע שלך.
  • טרם כניסתך לתא השטח הבא, הקפד "לרכוש" ולסרוק אותו במשך כל זמן הטיסה ולא להיות יצירתי/ספונטני או להיכנס לתא שטח מבלי שסרקת אותו מבעוד מועד. אל תבצע פניות חדות מבלי שבחנת האם פני הקרקע עולים/יורדים, האם השטח מגודר או בקירבת מכשול (גדר, מבנים, עצים, חוט עירוב/תחום שבת, קו מתח/טלפון וכ'ו).
  • שים לב מראש היכן השמש והיה מודע לה ולאפקט הסינוור אשר היא עשויה להקרין עליך ישירות או בעקיפין (מראות על הכלי, חלקים נוצצים אחרי שעל הכלי וכ'ו).
  • מצורף כאן לינק לסרטון של טייס ממ"ג ותיק אשר רק ברגע האחרון הצליח לצאת מהבעיה אליה הוא נקלע בשל היותו ספונטני ובשל העובדה שהוא לא קרא את הטיפ שלי  🙂

טיסות מהנות ונחיתות בטוחות תמיד.
בהצלחה,
שגב ברעם

One thought on “הטיפ של שגב : סכנת מכשולים בטיסה בגובה נמוך”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *